streda 9. marca 2011

Slovenské rekordy na eternite


Pri prehľadávaní slovenských minigolfových stránok som zistil, že neexistuje oficiálna listina slovenských rekordov. Približne do roku 2002 ich evidoval František Lizák, odvtedy už nikto. Fero Lizák bol ochotný mi rekordy poskytnúť a zvyšok som dohľadával na rôznych stránkach - slovenského, českého aj rakúskeho minigolfového zväzu, ako aj na stránkach WMF a EMF. Výsledkom sú listiny rekordov na eternite, betóne a filci, ktoré budem na tejto stránke postupne publikovať.

Ešte predtým, ako budem komentovať zoznam rekordov, chcel by som vysvetliť, ktoré výkony je možné uznať za rekord. Ako viete, na stránke minigolfnews.com sú uvedené svetové rekordy. Evidenciu národných rekordov má na starosti Martin Lundell, ktorý mi veľmi ochotne vysvetlil, že za rekordy možno považovať výsledky zahraté na národných podujatiach ľubovoľnej krajiny, čiže okrem MSR a ligových turnajov, sú to podujatia Českej extraligy a MČR, v ktorej hrajú viacerí slovenskí hráči. Samozrejme za rekordy sa rátajú aj výsledky zahraté na medzinárodnej úrovni v rámci MS, ME, Nations Cup a Europa Cup. Rekordy reprezentačných a klubových družstiev sú uvádzané podľa medzinárodných štandardov t.j. šesťčlenné družstvá mužov a trojčlenné družstvá žien. Okrem toho je uvedený aj najlepší výkon zmiešaných päťčlenných družstiev zahraný v rámci slovenskej ligy. 

Prvú 18 zahral v roku 1993 Peter Gašperan v rámci reprezentačného stretnutia SR-ČR. Podľa uvedených zásad výkon v takomto stretnutí nie je možné uznať ako rekord. Preto prvý oficiálny slovenský rekord na jedno kolo s ideálnym súčtom 18 zahral v rámci slovenskej ligy v Prievidzi v tom istom roku Ján Jágerský. Rekord na dve okruhu súčtom 36 patrí už známejšiemu z bratov Marošovi Jágerskému z roku 2004. Jánovi Tolarovičovi patria tri rekordy z roku 2009: Najlepší výkon na 3 okruhy 55, 5 okruhov (priemer 19,40), ako aj na 6 okruhov (priemer 19,50).  Všetky tieto výkony boli zahrané v rámci dvoch turnajov českej extraligy. Rekord na 4 okruhy drží Košičan Ladislav Michalčík z roku 1997 s priemerom 19,25. Ďalšie dva vynikajúce rekordy drží ďalší Košičan Peter Mrázek - na 7 okruhov (priemer 19,86) a na 8 okruhov s priemerom 19,88 z roku 1995. Rekordy na 9, 10 a 11 okruhov drží Maroš Jágerský z roku 2004, ale tieto výkony sú už v "zelených" priemeroch.

Čo sa týka slovenských rekordov žien, delí sa o ne slávne dunajskostredské duo - Iveta Véghová a Miroslava Vrbová. Tu stojí za zmienku rekord Véghovej na jeden okruh rovný ideálnej 18 z roku 1994, ale aj rekordy Vrbovej na 2 okruhy (39) a 3 okruhy (59) z roku 1999. Podobne ako väčšina mužských rekordov, aj tieto výkony boli zahrané na "starom" ihrisku v Prievidzi. 

Rekord reprezentačných družstiev drží mužská reprezentácia SR z MS 2005 v Steyre (priemer 21,00) a ženská reprezentácia z ME 1996 v Odense (priemer 23,00). Rekord mužských klubových družstiev drží "posilnený" tím MGCT D. Streda, ktorý dosiahol priemer 22,50 na Európskom pohári majstrov (Europa Cup) v roku 1997 v Goeteborgu, zatiaľ čo ženský klubový rekord tiež drží D. Streda z EC v Paderno-Dugnano 1998 (priemer 21,67). Z medzinárodného hľadiska neoficiálny rekord 5-členných zmiešaných tímov na jeden okruh drží Slávia Trnava z roku 2004 súčtom 99 úderov.

Ako je z tabuliek zrejmé, výkony sú také dobré, že sa nedá očakávať ich prekonanie v roku 2011, i keď autor tohto príspevku by bol veľmi rád, keby sa mýlil. 


Slovenské rekordy na eternite

1 komentár:

Unknown povedal(a)...

zdravim, tu Peter Mrazek. mala poznamka- nie som kosican iba som hral za golfovy klub mesta Kosice. Som bratislavcan.